Wskaźniki i stawki
-
Ubezpieczenia
- Składki na ubezpieczenia
- Zasiłki ZUS
- Emerytury i renty
-
Podatki - skala/koszty
- Odsetki
- Podatek dochodowy
- Podatek VAT
- Rozliczenia pieniężne przedsiębiorców
- Podróże służbowe, kilometrówka i ryczałt samochodowy
- Środki trwałe
- Sejm zakończył prace nad podwyżką stawek VAT
- Nowe środki transportu
- Definicja działalności rolniczej
- Definicja ,,PKWiU ex"
- Moment powstania obowiązku podatkowego
- Miejsce świadczenia usług
- Obniżenie podstawy opodatkowania
- Dostawy i usługi na rzecz armatorów morskich
- Prawo do odliczenia VAT
- Ustalanie obrotu do wyliczenia proporcji
- Wyłączenia ze zwolnień podmiotowych
- Usługi taksówek osobowych
- Szczególne procedury dostawy towarów używanych
- Załączniki do ustawy o VAT
- Samochody i nieruchomości - planowane ograniczenia prawa do odliczenia VAT
- Ulgi i zwolnienia podatkowe dla powodzian
-
Kasy rejestrujące - nowe rozporządzenie
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to określa:
- sposób prowadzenia ewidencji obrotu i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących,
- warunki używania przez podatnika kas rejestrujących,
- termin zgłoszenia kasy do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego, rodzaje dokumentów, które są prowadzone lub składane w związku z używaniem kasy, oraz wzory tych dokumentów,
- warunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas mające znaczenie dla ewidencjonowania oraz warunki, które powinny spełniać podmioty prowadzące serwis kas,
- terminy oraz zakres obowiązkowych przeglądów technicznych kas.
Dotychczas regulacje w powyższym zakresie zawierał rozdział 3 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.). Rozporządzenie to jednak straciło moc obowiązującą z dniem 1 kwietnia 2013 r., stąd konieczność wydania "nowego" rozporządzenia.
Zasadniczo "nowe" rozporządzenie stanowi odzwierciedlenie przepisów dotychczasowych. Zawiera jednak również przepisy o charakterze uzupełniającym i doprecyzowującym.
Zgodnie z "nowym" rozporządzeniem, paragon fiskalny powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na ich jednoznaczną identyfikację. Oznacza to, że paragony powinny zawierać nazwy towarów (usług) na tyle szczegółowe, aby z jednej strony pozwalały organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a z drugiej - zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów.
Ponadto, na żądanie nabywcy, paragon fiskalny powinien zawierać NIP tego nabywcy (§ 8 ust. 1 pkt 17). Ma to umożliwić podatnikom wystawianie za pomocą kasy paragonu, który pełniłby rolę faktury uproszczonej (gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł lub 100 euro).
W "nowym" rozporządzeniu doprecyzowano także termin dokonywania obowiązkowych przeglądów technicznych kas - przeglądów tych będzie należało dokonywać nie rzadziej niż co 2 lata (obecnie § 16 ust. 1 rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. stanowi, że przeglądu dokonuje się co 24 miesiące). Umożliwi to dokonywanie przeglądów w terminach wcześniejszych, jeżeli będzie to dla podatnika dogodniejsze. Z kolei taksówkarze będą zobowiązani do obowiązkowego przeglądu kasy nie rzadziej niż w terminach wymaganych do kolejnej legalizacji taksometru, określonych w odrębnych przepisach, jednak nie rzadziej niż co 25 miesięcy (§ 33 ust. 1 i 2 "nowego" rozporządzenia)..
Wszystkie ww. rozporządzenia weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r
-
Prawo pracy
- Jednomiesięczne okresy rozliczeniowe
- Minimalne wynagrodzenie za pracę
- Zasiłek dla bezrobotnych
- Odpisy na ZFŚS